Уручено признање „Др Ференц Бодрогвари“

22.06.2020.

За истакнуто дело и запажена остварења у 2019. години признање „Др Ференц Бодрогвари“ додељено је Рожа Жомбору, иноватору интелектуалних вештина. Диплому и плакету признања – које додељује председник Скупштине града Суботице 22. јуна, на дан рођења др Ференца Бодрогварија – награђеном је вечерас, у Великој већници Градске куће, уручио председник Скупштине града Тивадар Бунфорд.

Уз подсећање да је свечана додела овог признања постала традиција нашега града и да је човек чије име ово признање носи био истакнути филозоф, професор, писац и стваралац који је током свог рада значајно допринео свету културе и уметности, како за интелектуално друштво у Суботици тако и широм Југославије, Бунфорд је рекао да је Рожа Жомбор многе научио да играју шах и истовремено омогућио знање, напредак и развој неопходан за освајање награда на разним шаховским такмичењима.

– Шах је једна од најстаријих игара коју је време све више истицало и карактерисало као игру која доприноси развоју интелектуалних способности. Управо је ову страну шаха препознао и наш овогодишњи добитник признања ове престижне награде и организовао прву активност у шаху која је уврштена у образовни систем Републике Србије – истакао је Бунфорд.

Има пуно сличности између шаха и живота, између борби на 64 поља и свакодневних људских догађања, казао је Бунфорд и додао да шах има неке своје специфичне карактеристике, које, како је рекао, омогућавају да познаваоци ове игре своја знања и способности, стечене у њој и кроз њу, примене и у животу.

– У модерном и ужурбаном свету у којем живимо, није лак задатак пронаћи мир и хармонију, посветити се скривеном кутку људског духа који тежи напретку као и остварењу снова и постизању резултата. Захваљујем се Рожа Жомбору на доприносу у интелектуалном развоју деце. Надам се да ће својим делом мотивисати и друге људе да допринесу добробити друштва и младих генерација и да ће га додела овог признања мотивисати да и даље предано и несебично ради на себи и његовим ученицима, нашим будућим младим надама – нагласио је Тивадар Бунфорд.

Признање „Др Ференц Бодрогвари“ додељује се истакнутим културним ствараоцима (не старијим од 40 година) у области књижевности, науке, ликовне, музичке, позоришне и филмске уметности који су својим делима и чињењима допринели развоју културног живота града, или дали допринос на пољу културе у земљи и иностранству, узимајући у обзир запажена остварења у претходној календарској години.

Previous Обележен Дан људских права
loader-image