Зоолошки врт на Палићу данас је свечано обележио јубилеј – 75 година постојања. Основан 31. маја 1950. године, у јединственом природном амбијенту на обали Палићког језера, зоо-врт је током ових година прешао дугачак пут, од првобитне, неке врсте менажерије која је била уобичајена за време у коме је настао, преко изложбе животиња на различитим, често малим неадекватним просторима, па све до стандардизације и простора који могу да се виде данас.

Према речима директорице зоо-врта, Соње Мандић, предност палићког Зоолошког врта јесте што се налази на заштићеном подручју природе које само по себи даје готово савршену подлогу за осмишљавање животног простора за животиње, а првобитни концепт да свака волијера буде оивичена природним баријерама је и изведен где год је то било могуће.
„Тако је искоришћен потенцијал Палићког језера, с обзиром да је Тапшин канал, који једним делом пролази и кроз Зоолошки врт, разгранат вештачким каналима који оивичавају волијере у целом доњем далу Зоолошког врта. Од 2011. године посебан акценат стављен је на прописе који су тада ступили на снагу, а односе се на квадратуру и опрему простора за животиње у зоо вртовима”, казала је Соња Мандић.
Наши суграђани, подсетила је, још увек се сећају старих бетонских кавеза у којима су били смештени медведи, леопард, лавови и тигрови.
„Све те врсте и данас су становници нашег врта, али у волијерама са природном подлогом и хладом дрвећа, пећинама, базенима и воденим површинама за пливање. Очекујемо, и радимо на томе да сваки становник зоо-врта који до сада није добио адекватан простор, пре свега шимпанза Томика, али и медведица Мара која је стигла у наш врт као предмет заплене 2022. и тренутно се налази у недекватном старом простору за беле медведе, добије боље услове“, нагласила је Соња Мандић.
Подвукла је да се запослени у Зоолошком врту, осим бриге о животињама у збирци Зоолошког врта и уређења парковског дела доступног посетиоцима, свакодневно боре да збрину, опораве и помогну великом броју животиња које долазе у прихватилиште као последица царинских, инспекцијских и полицијских заплена, али и великог броја заштићених дивљих животиња које грађани или надлежне службе доносе у прихват.

„Најлепши и најзахвалнији део посла у зоо-врту је када успемо да полетарце или повређене животиње опоравимо и вратимо назад у природу, где и припадају. Орао крсташ који је враћен у природу ове године један је од свега 14 јединки које живе у Србији, и можда најзначајнија птица коју смо збринули, али ништа мање њиховим тимаритељима нису важне стотине птица, гмизаваца и сисара који су након боравка у зоо-врту враћени на кањон Увца, планину Тару, Фрушку гору и наравно на нама најближе заштићено подручје природе – Лудашко језеро и Селевењску пустару“, навела је Соња Мандић.
Посебно смо поносни, додала је, на програм образовања, који у овом обиму не спроводи ниједан зоолошки врт у земљи, а ни у региону.
„О успеху програма говоре и бројке: пре више од 40 година отворена је прва учионица у зоо врту – амфитеатар са биоскопском салом, а од тада су изграђене још две, тако да је прошле школске године на предавања у зоо-врт дошло преко 18.000 суботичких основаца. Програм образовања је попуњен, односно ‘распродат’ већ у првој седмици септембра за целу школску годину, што довољно говори о његовој популарности. Драго нам је што суботичке школе имају јединствену прилику у земљи да бирају између 60 тематских предавања, очигледне наставе и радионица у ЗОО Палић, јер то је могућност коју заиста нико други у систему основног образовања у Србији нема, и штета је да је не искористе“, казала је Соња Мандић.
Истакла је да је ове године акценат стављен на прекогранични пројекат са Зоолошким вртом из Осијека у оквиру којег ће и наш Зоолошки врт бити обогаћен још једним игралиштем за децу, као и новим објектом за животиње, односно адекватним објектом за примате и учионицом на отвореном.

Поводом јубилеја од три четвртине века постојања установе, значај Зоолошког врта Палић препознала је и Пошта Србије и за рођендан Зоо Палић почаствовала нас је специјалним издањем од четири поштанске маркице са мотивима персијског леопарда, афричког лава, жирафе и еланд антилопе, као и две колекционарске коверте, које данас могу да се купе у већим поштама у Србији.
Обележавању 75. годишњице постојања Зоолошког врта Палић присуствовала је и Миланка Костић, члан Градског већа Града Суботице.