Природне вредности и заштићена подручја

Заштићена подручја и станишта строго заштићених и заштићених врста у околини Суботице, због своје мозаичности, присуства влажних, степских, пешчарских и слатинских елемената, осим што су заштићена на националном и локалном нивоу, представљају и подручја од међународног значаја за очување биолошке разноврсности, део су еколошких мрежа и имају улогу еколошких коридора.

На територији Града Суботице налази се више заштићених подручја различитих категорија заштите (Специјални резерват природе „Лудашко језеро“, Специјални резерват природе „Селевењске пустаре“, Предео изузетних одлика „Суботичка пешчара“, Парк природе „Палић“, Споменик природе „Стабла храста лужњака на Палићу“, Споменик природе „Два стабла Тисе у Суботици“).

Заштита природе обухвата низ мера и активности са циљем очувања природних ресурса, кроз очување биолошке, геолошке и предеоне разноврсности као дела животне средине. Ова област је, у Републици Србији уређена Законом о заштити природе и припадајућим прописима.