Flat Preloader Icon

Одржана комеморација жртвама из 1944. и 1945. године

Одржана комеморација жртвама из 1944. и 1945. године

На Сенћанском гробљу, на парцели бр. 44, код споменика „Птица сломљених крила“, данас је одржана екуменска литургија и свечана комеморација жртвама из 1944. и 1945. године. Председник Скупштине града Суботице Даниел Ђивановић (Gyivánovity Dániel) је, обраћајући се присутнима, рекао да је данас Дан мртвих, празник посвећен онима који више нису са нама, и да нам утеху дају успомене настале током заједно проведеног времена.

„Сваке године смо ту да ублажимо бол и да изнова и изнова кажемо да не постоје добри и лоши народи, само постоје добри и лоши људи. Сада одајемо почаст сећању на оне које је насиље захватило најокрутнијим средствима самоосуђивања. Чији су рођаци могли само у тајности да тугују, а бол губитка је страх учинио још неподношљивијим. Нису могли да им саграде споменик, нису смели ни цвеће да донесу, нису могли дуго ни да причају о овим страхотама. Име мог прадеде Немеш Оскара је такође овде уклесано“, казао је Ђивановић.

Морали смо, додао је, оставити прошлост иза себе.

„Не искривити, променити, него разоткрити, прихватити, извинити се и опростити. Да, оставити иза себе. Начин на који су то учинили Срби и Мађари може послужити за пример целој Европи. Полажемо венце на споменик жртвама рације у Новом Саду, као и у другим насељима где су погубљени невини људи, било 1941-42., било 1944-45. И жртве рације почињене 1942. године су наше жртве, свака невина жртва је једнако важна. Јер ми осуђујемо сваку неправду, самопресуђивање и суровост. Ко год да је починилац”, подвукао је Даниел Ђивановић.

Подсетио је да је постигнуто да се формира Мешовита мађарско-српска академска комисија коју су основали председници двеју земаља.

„После четири године Народна скупштина Републике Србије је осудила злочине почињене над цивилним становништвом мађарске националности у Војводини, и председници две земље су заједнички положили венце на тада откривеном споменику жртвама рације у Чуругу. Годину дана касније, 2014. Влада Србије је уредбом укинула колективну кривицу и Председник Србије је посетио парцелу број 44 како би одао пошту страдалима“, навео је Ђивановић.

Пре пет дана, 28. октобра, нагласио је, овај историјски чин поновила су и потврдила два актуелна председника држава, др Тамаш Суљок и Александар Вучић.

„Затим, 30. октобра, на прву годишњицу смрти Иштвана Пастора и тачно девет година након владине уредбе из 2014. године, бивши председници Јанош Адер и Томислав Николић добили су награду Иштван Пастор, јер су 2013. године направили овај први, најважнији корак, који је довео до српско-мађарског историјског помирења”, рекао је Ђивановић.

Он је истакао да усред природних катастрофа, епидемија, енергетских и економских криза и страхота рата који су окренули свет наглавачке морамо да схватимо колико зависимо једни од других.

„Дубоко сам погођен јучерашњом незапамћеном и несхватљивом трагедијом у Новом Саду. Искрено саучешће у моје лично и у име Скупштине града Суботице породицама преминулих. Видимо да ту нема, а наравно никад није ни било места за раскол. Несхватљиво је за мене и то како поједини желе наше заједничке трагедије и страдања да користе и искористе за прибављање полтичких поена”, казао је Ђивановић.

Напоменуо је да је требало да прође 50 година да бисмо о догађајима из 1944/45. године могли јавно, без страха говорити, и још две деценије да се расветле на државном нивоу.

„Прошлост не можемо изменити, али наша је дужност да учинимо све да се овакве ствари никада више не понове. То дугујемо сеćању на жртве, али и долазећим генерацијама, јер њихова будућност зависи од наших одлука”, закључио је Даниел Ђивановић.

Венац на споменик „Птица сломљених крила“ у име Скупштине града Суботице положио је председник Скупштине града, Даниел Ђивановић, док је у име градоначелника Суботице Стевана Бакића венац положио помоћник градоначелника, Срђан Самарџић. Венац је положио и народни посланик и председник Савеза војвођанских Мађара, др Балинт Пастор, а у име Скупштине АП Војводине венац је положио председник Скупштине Балинт Јухас.

Венце су положили и представници Амбасаде Мађарске и генералних конзулата Мађарске и Хрватске, представници националних савета националних мањина, политичких партија, потомака жртава.

Данас је у Бајмоку, на Спомен гробљу код Багрема одржано сећање на недужне жртве страдале 2. новембра 1944. године, а комеморативни скуп одржан је и на Великом гробљу у Чантавиру.

Данас је, од 16.30 часова у цркви Светог Јурја одржан помен невиним жртвама из 1944/45. године.

Previous У Суботици одржан „Караван безбедности саобраћаја“

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER