Flat Preloader Icon

Обележен Дан града Суботице – 1. септембар

Подизањем градске заставе и свечаном седницом Скупштине града, одржаној у Великој већници суботичке Градске куће, на којој су уручене дипломе и плакете звања Почасни грађанин и признања „Про урбе“, данас је обележен Дан града Суботице – 1. септембар. Градоначелник Суботице Стеван Бакић је, обраћајући се присутнима у Великој већници, рекао да сматра да је градска власт коју је предводио током претходне четири године била веома успешна и максимално посвећена постизању што бољих резултата, и истакао да ће актуелно градско руководство на чијем челу ће бити и у овом мандату највише енергије усмерити на привлачење домаћих и страних инвестиција, ширење привредне и слободне зоне, очување постојећих и отварање нових радних места и смањење незапослености.

Он је подсетио да је један од најзначајнијих пројеката и за овај град, и за нашу земљу реконструкција и модернизација деонице брзе пруге од Новог Сада до државне границе са Републиком Мађарском – Келебија, као део пројекта брзе пруге од Београда до Будимпеште.

„Брза пруга од Београда до Суботице требало би да буде завршена до новембра ове године и већ у децембру би, како је предвиђено, могао да буде успостављен редован железнички саобраћај. Тај пројекат уводи Суботицу у 21. век и биће трајна заоставштина за будуће генерације. Наша локална самоуправа је, иначе, спремно дочекала све изазове тако великих пројеката. И била максимално ангажована око експропријације земљишта и координације припремних радова са извођачима тог изузетно сложеног посла иза којег ће остати не само модерна саобраћајна веза, већ и обновљена историјска железничка станица, савремено уређење целог простора, где пруга пролази кроз центра града, и много других бенефита за све нас“, нагласио је Бакић.

За све грађанке и грађане Суботице од изузетног значаја је, како је рекао, и национални пројекат „Чиста Србија“ – највеће улагање у канализациону инфраструктуру у последњих неколико деценија – кроз који ће Град Суботица и приградска насеља Бајмок и Чантавир добити 110 километара канализационе мреже и два нова пречистача отпадних вода.

„Поред комуналне опремљености, Суботичани овим пројектом добијају и квалитетнији животни стандард који се огледа у мањој загађености земљишта која их окружују, путем процедних отпадних вода и септичких јама. Овим пројектом ће се решити и вишедеценијски проблеми канализационе инфраструктуре на територији нашег града“, казао је Бакић.

Извесно је, додао је, да ће у наредном периоду бити реализован и еколошки пројекат санације и рекултивације градске несанитарне депоније „Александровачка бара“.

„Реализација овог, за нас значајног пројекта, предвиђена је у три фазе. Министарство заштите животне средине Републике Србије и Град Суботица већ су издвојили средства за прве две фазе овог пројекта у висини од 387,4 милиона динара“, истакао је Бакић.

Уз констатацију да нове улице мењају изглед Суботице, истакао је да је један од приоритета актуелне градске власти и изградња и обнова градских и приградских саобраћајница. Инвестираће се, навео је, и у образовање и предшколско образовање, здравство, изградњу комуналне инфраструктуре, пољопривреду, заштиту животне средине, туризам, културу и спорт, а радиће се, како је рекао, и на интензивирању регионалне и прекограничну сарадњу.

„Посебну пажњу посветићемо нашим најстаријим суграђанима како би имали достојанствену старост коју, свакако, заслужују. Један од циљева биће нам и стварање још бољих услова да млади, образовани људи добију посао у Суботици, остану да живе у њој и допринесу њеном напретку и развоју, али и напретку и развоју наше државе Србије“, казао је градоначелник Бакић.

Истакао је да ће захваљујући бризи државе и огромној подршци са виших нивоа власти, ове године завршена реконструкција, адаптација и доградња, као и комплетно опремање формиране функционалне целине један зграде суботичког Народног позоришта, која обухвата цео објекат изузев Концертне дворане која је, сама по себи, посебна функционална целина два.

„До 15. септембра ће ће све бити готово, јер ће бити исходована и употребна дозвола. Овим објектом културе наш град је добио све технолошке и просторне могућности да постане регионални позоришни и културни центар усмерен ка сопственој продукцији, организацији фестивала и других манифестација из области сценских уметности, као и интензивној сарадњи са суседним земљама и културама“, рекао је Бакић.

Подвукао је да ће у фокусу рада актуелне градске власти на првом месту – као што је то и до сада било – и убудуће бити Суботичанке и Суботичани.

„Наш циљ је да им омогућимо што сигурнију будућност и да предузимамо све да њихов живот буде још бољи и квалитетнији. Кроз све пројекте, активности и циљеве које намеравамо да реализујемо, наставићемо и да чувамо и негујемо оно што је – поновићу то и овог пута – свакако препознатљиво као највеће благо не само нашег града, него и Аутономне Покрајине Војводине, и Републике Србије, а то је богатство различитости у етничком,  културном и сваком другом погледу“, нагласио је Бакић.

Честитајући свим Суботичанкама и Суботичанима 245. годишњицу Града Суботице, честитке је, такође, упутио и Имреу Керну, дипломираном инжењеру технологије, на додели звања Почасни грађанин за истакнуто и трајно животно дело којим се доприноси подизању угледа Града  Суботице у земљи и иностранству, као и добитницима признања „Про урбе” која се додељују за истакнута дела која значајно доприносе угледу града Суботице подизањем његових материјалних и духовних вредности: Установи културе „Дечје позориште“ Суботица, Тибору Пекару, професору виолине у пензији, и Одељењу онкологије Опште болнице Суботица.

Он је, на крају обраћања, изразио захвалност свим присутнима који су дошли да увеличају данашњу свечану седницу – пријатељима из Мађарске, пријатељима из Осијека и Сатничке Ђаковачке, из Републике Хртватске, као и пријатељима из Румуније.

Захвалио се, такође, и представницима општина Беране, Пљевља и Никшића, из Црне Горе, представницима из Републике Српске и представницима градова и општина из Републике Србије, а посебну захвалност изразио је делегацијама из „наше јужне покрајине, Новаку Живићу, председнику Привременог органа града Приштине, и Срђану Поповићу, начелнику Косовског управног округа“ који су се, како је рекао, и „поред зулума који на нашем Косову и Метохији чине шиптарски терористи на челу са зликовцем Куртијем“ одазвали позиву и дошли на свечану седницу Скупштине града Суботице.

„Захваљујем се и председнику Србије Александру Вучићу – који је и Почасни грађанин Града Суботице – на огромној подршци у реализацији пројеката изузетно значајних за наш град, као и на његовој посвећености побољшању услова живота свих грађана и грађанки Србије и јачању имиџа наше државе у међународним оквирима. На великој и несебичној подршци захваљујем такође, и Влади Републике Србије, и Покрајинској влади”, закључио је градоначелник Стеван Бакић.

Даниел Ђивановић, председник Скупштине града Суботице је подсетио на историјат добијања статуса града.

„Повељом о стицању статуса слободног краљевског града, Суботица није добила само ново име – добила је прилику да изађе из сенке провинцијалности, добила је могућност да се развија у складу са политичким, економским и културним вредностима Средње Европе. Данас, 1. септембра обележавамо 245 година од када је на свечаности елибертације прочитана Повеља којом је Суботица одликована титулом слободног, краљевског града. Град је тада добио и краљевско име – Мариа Тхересиополис.“, рекао је Ђивановић.

Он је, између осталог говорио и о значају железничког саобраћаја за развој Суботице кроз историју, а посебно трасе Суботица- Сегедин.

„Железничка пруга Суботица–Сегедин је имала пресудан утицај на развој града, јер је омогућавала извоз пољопривредних производа, развој трговине, предузетништва и индустрије“, рекао је Даниел Ђивановић.

Према његовим речима, за Суботицу је развијање железничког саобраћаја и путне инфраструктуре од виталног значаја: реконструкцијом и модернизацијом железничког коридора Београд–Будимпешта, од чега ће деоница Суботица–Београд бити завршена ускоро, крајем новембра; обнављањем пруге Суботица–Сегедин, те реконструкцијом пруге према Сенти, уз пругу ка Сомбору и плановима да се обнови пруга ка Баји, Суботица постаје, након Београда, најзначајнији железнички чвор у земљи.

Председник Скупштине града, овом приликом подсетио је и на заслуге у изградњи и развоју Суботице некадашњег градоначелника Кароља Бироа.

„За време мандата градоначелника Кароља Бироа, изградња и развој Суботице постигли су врхунац. 17. септембра 1903. године, нова Синагога предата је на коришћење. Ову прелепу грађевину смо ми данашњи Суботичани деценијама гледали како пропада, мирећи се помало са чињеницом да више никада неће заблистати у свом правом сјају. Постојао је један човек (човек у најплеменитијем смислу речи), који се није помирио са овом чињеницом, као што се није помирио ни са многим другим стварима. Није се помирио ни са чињеницом да смо колективно посвађани. На његову иницијативу и захваљујући његовом мудром политичком деловању, пре 11 година је постигнуто историјско помирење Срба и Мађара, и брисање колективне кривице. Захваљујући њему, односи између две земље никада нису били бољи, а оно што је нама овде још битније, односи између два народа никада нису били бољи. Био је то Иштван Пастор, који нас је 30. октобра прошле године трагично нагло напустио, али нас је пре тога извео на прави пут. Задужио је све нас, и сигуран сам да ће он још дуго, дуго живети у нашим срцима, али и у озбиљним историјским књигама“, истакао је Даниел Ђивановић.

Он је такође подсетио да је за време мандата градоначелника Кароља Бироа, 15. септембра 1912. године, Градска кућа, симбол и понос Суботице, предата својој намени. У исто време завршен је и комплекс сецесијских објеката на Палићу, који чине Водоторањ, Велика тераса, Женски штранд, Музички павиљон и Спомен чесма.

„Развој града захтева заједничко деловање свих доносиоца кључних политичких одлука; захтева међусобно уважавање политичких партнера и сигуран сам да ћемо одлично сарађивати водећи се интересима свих грађана и заједно предано радити на пројектима за опште добро нашег града. Служити своме граду, служити свом завичају је част, понос и привилегија“, закључио је Даниел Ђивановић.

У име награђених присутнима се обратио и добитник звања Почасни грађанин, Имре Керн.

Свечана седница Скупштине града Суботице, у оквиру које је изведен и пригодан музички програм, почела је химном „Боже правде” коју је извео Црквени хор „Свети Роман Мелод”.

Govor Predsednika Skupṣ̌tine grada Subotice Daniela Đivanovića

Previous Суботички Симфонијски оркестар одушевио бројну публику

ГРАД СУБОТИЦА

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER