Градоначелник Стеван Бакић присуствовао традиционалном паљењу бадњака на Tргу слободе

Сечом, освештањем и паљењем бадњака на централном градском тргу данас је у Суботици, у организацији Српског културног центра „Свети Сава“ и Српске православне црквене општине суботичке, у оквиру божићних празника традиционално обележен Бадњи дан по јулијанском календару. Освештању и паљењу бадњака, одржаном вечерас на Тргу слободе, присуствовао је и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, том приликом, рекао да му је велика част што са својим суграђанима присуствује манифестацији којом се традиционалним паљењем Бадњака обележава Бадњи дан и да је поносан што, упркос лошим временским приликама, и ове године, сабрани као велика и сложна породица, заједно иду у сусрет једном од највећих и најрадоснијих хришћанских празника рођењу Исусовом – Божићу.

„Прослављање Божића у нашем народу има дубок историјски и духовни корен који се пажљиво негује и преноси са генерације на генерацију. Бадњак се налаже са поштовањем и моли се за мир, здравље и срећу. Зато желим да се сви ми вечерас посебно молимо за нашу браћу и сестре у нашој јужној покрајини – на Косову и Метохији, у Републици Српској, Црној Гори, дијаспори и широм света, ма где год да живе“, нагласио је градоначелник Бакић.

Он је изразио захвалност Српском културном центру „Свети Сава“ и  Српској православној црквеној општини суботичкој на, како је рекао, огромном труду и енергији коју су уложили да ова светковина буде што успешнија и пожелео да нам овај велики хришћански празник „да снагу да заједнички градимо бољу будућност за наше друштво, нашу Суботицу, нашу прелепу Србију“.

„Драга браћо и сестре, свима вама и вашим породицама желим да овај празник проведете у добром здрављу и миру, и да ваше домове испуни радост и весеље. Срећни нам Бадњи дан, Бадње вече и Божић. Мир Божји, Христос се роди!“, рекао је градоначелник Стеван Бакић.

Окупљенима на Тргу слободе обратили су се и Божић бата и старешина суботичког Храма Светог Вазнесења  Господњег, отац Милош Петровић.

Бадње јутро почело је окупљањем испред Храма Светог Вазнесења Господњег, одакле се организовано кренуло у шуму у Месној заједници „Макова седмица“, у сечу бадњака. Обред благосиљања бадњег дрвета, у којем је молитвено учествовао и члан Градског већа Града Суботице Срђан Самарџић, служило је свештенство на месту где се то традиционално чини три деценије уназад, након чега се велика колона возила са бадњацима вратила до Храма Светог Вазнесења Господњег.

Срђан Самарџић је, потом, унео бадњак у кабинет градоначелника Стевана Бакића у Градској кући, чиме је настављена традиција да у прослављању Бадњег дана и радосном ишчекивању Божића учествују и јавне установе.

Литија са коњаником и заставом, кочијама, бадњаком, свештеницима, Божић Батом и грађанима, предвече је кренула од Храма Светог Вазнесења Господњег до центра града, где је након освештања, паљења бадњака и обраћања присутнима, изведен пригодан уметнички програм.

Организованом паљењу бадњака на суботичком централном градском тргу присуствовао је велики број Суботичана.

У вечерњим часовима, у просторијама СКЦ „Свети Сава“, приређено је традиционално гусларско вече.

Previous Божићна честитка градоначелника Стевана Бакића