Градоначелник Бакић се састао са представницима ромске заједнице

Поводом Светског дана Рома, који се обележава 8. априла, градоначелник Суботице Стеван Бакић састао се данас, у Градској кући, са представницима ромске националне мањине. Градоначелник Бакић је, тим поводом, изјавио да је и ове године поводом обележавања Светског дана Рома постављена застава Рома на Градској кући, а први пут и на објекту Месне заједнице „Пешчара“, у знак подршке суграђанима из ромске заједнице, и да је Град Суботица у претходном периоду показао одговорну политику у погледу подршке ромској националној мањини и унапређењу положаја и квалитета живота Рома и Ромкиња у овом граду.

„Од 2018. године, путем ’ROMACTED’ програма, ромској заједници у нашем граду омогућено је да се више укључи у друштвени живот  кроз представљање својих приоритета.  У том смислу, активно учешће су узели млади Роми, жене Ромкиње и ромски музичари. У наредном периоду очекује нас израда новог Локалног акционог плана за период 2022-2027. година, где ћемо дефинисати приоритете за побољшање положаја Рома и Ромкиња у области образовања, социјалне заштите и здравства, становања и запошљавања“, нагласио је градоначелник Бакић.

Истакао је да овом приликом жели да се захвали ромским координаторима, по чему је, како је рекао, Град Суботица јединствен у Србији јер су ангажована два координатора, као и педагошким асистентима и здравственом медијатору на преданом раду, доброј сарадњи и комуникацији између локалне самоуправе и ромске заједнице.

Координатор за ромска питања Града Суботице и председник Едукативног центра Рома, Стеван Николић, казао је да истицање ромске заставе на Градској кући значи да су за припаднике ромске заједнице у овом граду сва врата Градске куће увек отворена.

„Данас славимо и у складу са традицијом приредили смо и пригодне програме. Ово је прилика да се представимо, да анализирамо урађено и направимо заједничке планове за будућност. Ми смо сервис грађана и у функцији ромске заједнице смо 365 дана у години, а мото међународне заједнице ’О Ромима са Ромима’ у Суботици је у пракси потпуно оправдан“, казао је Стеван Николић.

Састанку у Зеленој сали Градске куће присуствовали су и секретар Секретаријата за друштвене делатности Града Суботице Јасмина Стевановић, председник Савета за унапређење положаја Рома и Ромкиња Града Суботице Илија Ђукановић, координатор за ромска питања Града Суботице и члан Националног савета ромске националне мањине Клаудија Курина, педагошки асистент и члан Едукативног центра Рома Нада Димовић, здравствени медијатор и члан Удружења „Ачи“ Љубинка Глушчевић, и члан Савета за унапређење положаја Рома и Ромкиња Града Суботице Магда Фехервари.

Поводом обележавања Светског дана Рома у Суботици је организован и пригодан програм: у вестибилу Градске куће отворена је изложба дечјих радова ученика основних школа, а вечерас, од 19.00 часова, у Великој већници Градске куће биће одржан концерт ромске и светске музике уз „Курина трио бенд и пријатељи“.

Previous List of City Weekend Celebrations