Градоначелник Бакић присуствовао додели признања најуспешнијим младим математичарима

У Великој већници Градске куће данас је одржана традиционална, 24. по реду додела награда и признања најуспешнијим основцима и средњошколцима на окружним такмичењима из математике за школску 2023/24. годину, одржаним недавно у суботичкој Основној школи „Кизур Иштван“ и средњој Техничкој школи „Иван Сарић“. Дипломе за освојено једно од прва три места добила су – 62 основца и 23 средњошколца. Свечаности је присуствовао и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, том приликом, изразио задовољство што млади математичари из овог града настављају традицију блиставих математичких резултата.

„Изузетно ми је драго што се данас награђује велики број талената. И ова величанствена слика из наше прелепе Велике већнице говори више од било које речи: тако велики број младих који су будућност нашег града, будућност наше Србије. Са овог места сви заједно шаљемо и снажну поруку свим младима из нашег града и наше земље – да је ово прави пут, пут знања, а ви један велики светионик на томе путу“, истакао је градоначелник Бакић.

Додао је да би сви требало да знају која је важност образовања и која је важност што веће количине знања, и подсетио да су многи покушали да дају дефиницију знања, али да одређена  дефиниција не постоји.

„Френсис Бејкон, енглески филозоф, државник и есејиста, рекао је – знање је моћ, а велики Гете је тврдио да – право знање улива снагу. То су повезане ствари. Када ви, децо, временом завршите ваша школовања, а ја вам од срца желим највећа признања академских грађана која постоје, онда ћете у реалном животу са том моћи и са том снагом градити самопоуздање које ће вам  бити изузетно важно за ваш даљи развој на, надам се, одговорним функцијама“, нагласио је Бакић.

Уз истицање да је посветити пажњу и подржати таленат који се крије у ученицима изузетно племенит циљ и задатак који може да послужи као пример заједници и целом друштву, навео је да је Град Суботица, вођен управо том тежњом, ове године у свом буџету издвојио за развој младих талената средства у износу од три милиона динара и да је међу младима који добију средства највише управо математичара.

„Желим да знате и да је у суботичке основне и средње школе у периоду од 2016. до краја 2023. године са свих нивоа власти само у  опрему, санацију, адаптацију и изградњу објеката уложено чак 1.001.235.424,15 динара. Град Суботица је у том периоду за објекте основног и средњег образовања издвојио 405.225.352,60 динара. Трудићемо се да и у 2024. години испунимо зацртане циљеве у реконструкцијама и адаптацијама школа основног и средњег образовања, како бисмо вама младима обезбедили што квалитетније услове за ваш развој, за ваш напредак“, рекао је Бакић.

Он је нaпоменуо да је при завршетку велики пројекат изградње брзе пруге Београд – Будимпешта, који ће им, током студирања, омогућити да путују на наставу до Новог Сада и Београда, а и њима, и њиховим родитељима, бити олакшање по питању кућног будзета.

„На крају бих вам пожело да, када будете завршили ваше школовање, било оно у нашем граду, Новом Саду или Београду, преузмете одговорне функције нашег града, наше Србије. Да једног дана кад неки од вас буду за овом говорницом,  ја седим у тим клупама и будем вама подршка. Од срца вам желим све најбоље, честитам свим добитницима признања. Овом приликом бих честитао и професорки Љубици Киселички и свима који су учествовали из Друштва математичара у вашој припреми. А овај резултат је ваш, он је резултат вашега рада који сте уложили у сопствени таленат“, закључио је градоначелник Стеван Бакић.

Присутнима се обратила и председница Друштва математичара Суботице, Јасмина Дулић, која је казала да очекује да ће се на државно такмичење из математике за основце, које ће се 11. маја одржати у Ваљеву, пласирати двоје или троје ученика основних школа. Истакла је да се на републичко такмичење из математике за средњошколце, заказано за 20. април у Новом Пазару, пласирало седам ученика и да су сви они из суботичке Гимназије „Светозар Марковић“.

Ученицима Гимназије „Светозар Марковић“ који су се пласирали на републичко такмичење из математике специјалне награде уручио је градоначелник Стеван Бакић, док им је дипломе домаћина окружног такмичења ТШ „Иван Сарић“ уручила председница Комисије за такмичења из математика, Радослава Срђеновић.

Дипломе и похвале најуспешнијим младим математичарима уручили су и чланица Градског већа задужена  за област спорта и омладине, Наташа Алексић, чланица Градског већа задужена за област образовања и културе, Миланка Костић, директори школа домаћина такмичења ОШ „Кизур Иштван“ и Техничке школе „Иван Сарић“, Дејан Анђеловић и Жељко Рајчић, и председница Комисије за такмичења из математике, Љубица Киселички.

На данашњој свечаности у Великој већници Градске куће додељене су и дипломе ученицима трећих разреда основних школа који су учествовали на Градском такмичењу из математике одржаном у ОШ „Мирослав Антић“, на Палићу.

Previous Градоначелник Бакић отворио традиционални 25. Супер Енпи карате куп