Градоначелник Бакић присуствовао деветом по реду „Личком прелу“

Удружење Личана „Лика“ из Суботице организовало је синоћ, у ресторану „Спартак“, традиционално „Личко прело“. Манифестацији је присуствовао и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, том приликом, рекао да увек са посебном чашћу прихвата позиве Удружења Личана „Лика“ на свако њихово окупљање и да је то тако и вечерас, на деветом по реду „Личком прелу“ које је само једно у низу бројних активности које људи из овог удружења организују с циљем да од заборава отргну обичаје, културу и традицију краја из којег потичу.

„Личани су дали многа велика имена, не само у српској, него и у светској историји. Довољно је рећи Никола Тесла, највећи геније у историји човечанства. А ту су и други великани: Јосиф Панчић, велики српски ботаничар и научник, Јосиф Рајачић, патријарх српски од 1848. до 1861. године, Никола Хајдин, академик, пројектант, велики српски инжињер и председник САНУ од 2003. до 2015. године, као и бројна друга велика имена. Личани су, иначе, храбар народ са великим патриотским капацитетом. Кад год је требало Србији, у првим редовима су били. Податак из Првог светског рата да је међу 4.000 српских добровољаца који су дошли да бране вољену Србију било највише Личана – чак њих 900 је лична карта са којом би сваки Личанин требало да се поноси“, нагласио је Бакић.

Навео је како људи из Удружења Личана „Лика“ дају велики допринос развоју Града Суботице и великим делом учествују у његовом друштвеном животу, да – поносни на своје порекло, и на свој завичај – настоје да јачају везе са родним крајем, као и да у једној вишенационалној средини попут Суботице граде мостове поверења и пријатељства.

„И вечерас би, поред тога што ћемо да се веселимо и лепо проведемо, требало да будемо свесни да се налазимо у тешким временима великих изазова. Због тога нам је потребна мудрост, снага, јединсво и велико стрпљење. И да дамо огромну подршку нашем председнику Србије Александру Вучићу који се свим срцем бори за слободарску, суверену и економски јаку Србију. У овој прелепој вечери требало би и да пошаљемо поруку нашој браћи и сестрама у нашој јужној покрајини, на нашем Косову и Метохији: Србија ће победити! А ту поруку требају да чују и шиптарски зликовци и њихови ментори“, истакао је градоначелник Бакић.

Он је изразио захвалност руководству и члановима Удружења Личана „Лика“ на подршци коју су током протекле три и по године пружили и Граду Суботици, и њему лично.

„Много сте ми помогли у вођењу Града током овог мог мандата који је при крају, јер без ваше помоћи не бих могао да постигнем тако велике, историјске резултате. То значи да смо их остварили заједно и ја сам на то поносан. Уз велику жељу да се вечерас лепо проведете и да се у добром здрављу виђамо и наредних година на свим манифестацијама које организује Удружење личана ’Лика’, дозволите ми да, на крају, ово моје обраћање завршим са једном од многих мудрости за мене једног од највећих војсковођа у историји Србије, војводе Живојина Мишића, која каже:’Ко сме тај може, ко не зна за страх тај иде напред’. А ми и смемо. И можемо. И не бојимо се никога“, поручио је градоначелник Стеван Бакић.

Присутнима на „Личком прелу“ обратили су се и председник Удружења Личана „Лика“, Милош Борјан“, као и Радомир Перин, познати ловац из Суботице, аутор монографије „Оком камере у срцу природе“ за коју може да се каже да је својеврсни водич кроз биодиверзитет АП Војводине, посебно њеног северног дела.

У знак захвалности за помоћ у организацији „Личког прела“, Милош Борјан је Перину уручио захвалницу Удружења на чијем је челу, док је Радомир Перин у знак захвалности за подршку око организације његове изложбе више од стотину фотографија у великом формату у вестибилу Градске куће у мају прошле године, монографију „Оком камере у срцу природе“ уручио градоначелнику Стевану Бакићу. У знак добре сарадње током протекле деценије, Радомир Перин је ову монографију уручио  и Милошу Борјану.

У оквиру деветог по реду „Личког прела“ приређен је и пригодан културно-забавни програм у коме је учествовало КУД „Крајина“, из Београда.

И овогодишње „Личко прело“ имало је хуманитарни карактер, јер ће део прихода прикупљен од продаје карата и томболе бити дониран Хуманитарној организацији „Срби за Србе“.

#Subotica #GradSubotica

Previous Градоначелник Бакић отворио Први „Фестивал домаће хране“ у Вишњевцу