Dualno obrazovanje za okruglim stolom

26.11.2019.

Socijalno–ekonomski savet grada Subotice u saradnji sa Sindikatom obrazovanja Srbije i Gradskim odborom obrazovanja Subotice organizovao je danas, na Otvorenom univerzitetu, okrugli sto sa temom „Ka efikasnijem povezivanju stručnog obrazovanja i privrede – Dualno obrazovanje“. Na skupu se, između ostalog, govorilo i o unapređenju privrede kroz saradnju sa stručnim školama, o dualnom obrazovanju u praksi, sindikatu u podršci dualnom obrazovanju, a upućen je i otvoreni poziv stručnim školama za učešće u projektima u okviru programa Erazmus+ i Evropskog socijalnog fonda.

Član Gradskog veća zadužen za oblast turizma, investicija i međunarodne saradnje Srđan Samardžić izjavio je, tim povodom, da subotička lokalna samouprava ulaže veliki napor za stvaranje takvog privrednog ambijenta, investicione klime u kome će se održati svako radno mesto i u kome će se otvarati nova radna mesta.

– Današnji skup je upravo u toj funkciji i ovakvi razgovori su osnov dijaloga i prepoznavanja svih problema koji su do sada uočeni u ovim izazovnim vremenima i oni  koje možemo predvideti da će se otvarati u ovom segmentu. Najvažnije je da kroz dijalog dolazimo do odgovora i do metoda rešavanja problema – naglasio je Samardžić.

On je podvukao da dualno obrazovanje svakako nije događaj već proces.

– Implementacija zakona  je proces pun izazova  i svakako samo kroz saradnju institucija koje su danas uglavnom bile prisutne od poslodavaca, škola, sindikata, Privredne komore i svih zainteresovanih strana moguće je prepoznati one momente  gde lokalna samouprava može da uloži napor da kroz ovakav ili  sličan vid angažmana da doprinos za razvoj dualnog obrazovanja. Sve to je u funkciji zadržavanja mladih ljudi koji po izlasku iz škola treba  da prepoznaju svoje mesto u društvu i uđu spremni u proces rada i sve ono što ih čeka u periodu odrastanja – istakao je Srđan Samardžić.

U radu Okruglog stola osim predstavnika grada Subotice učestvovali su i predstavnici Regionalne privredne komore, srednjih stručnih škola, predstavnici školskih uprava, Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, Sindikata obrazovanja Srbije, Gradskog odbora obrazovanja Subotice, Zavoda za zapošljavanje, predstavnici kompanija-preduzeća,  Infostuda, Panonrega i drugih organizacija zainteresovanih za unapređivanje veza obrazovanja i privrede.

Previous Dodeljeni paketi udžbenika

Subotica - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER