Слободна зона Суботица пример доброг пословања

Потпредседница Покрајинске владе Сандра Божић данас је, у оквиру посете Суботици, обишла Слободну зону Суботица где је разговарала са градоначелником Суботице Стеваном Бакићем, народним послаником Милимиром Вујадиновићем и директором Привредног друштва д.о.о. за управљање слободном зоном „Суботица“ Сашом Граворцем, а потом и компанију „Аметек“. Обраћајући се медијима након састанка у просторијама Слободне зоне, Сандра Божић је истакла како је Слободна зона Суботица најбољи пример слободне зоне и њеног пословања у оквиру наше државе, иако, како је рекла, и све остале слободне зоне у Србији раде пуним капацитетом.

„Слободна зона Суботица је пример подстицаја развоју економије наше државе. Ово је прилика да похвалим и руководство Слободне зоне, Град Суботицу и градоначелника Бакића, с обзиром на то да су ову идеју на прави начин искористили, усмерили је и даље је и те како добро развијају. Увек ће имати подршку Покрајинске владе. Успели су да своје пословање ставе ван оквира нечега што смо очекивали од Слободне зоне и ставе га у потпуно другачији пословни простор, где су спојили, и имају намеру да споје, и привреду, и науку, и образовање. И у једној правој мери, и на прави начин, заокруже овакав систем пословања. Велики део јавности, односно грађана, није довољно упозната које бенефите и држава, и локалне самоуправе и покрајина имају од слободних зона. И у том смислу, волела бих да се о томе више говори“, казала је Сандра Божић.

Када је реч о осталим слободним зонама њена идеја је, како је рекла, да и у оквиру Савета за координацију и праћење економског развоја који води у Покрајинској влади, обиђе и друге слободне зоне у нашој земљи и да добра искуства умрежи и пренесе.

Градоначелник Бакић је, уз изражавање захвалности Покрајинској влади на свему што ради по питању подршке  Граду Суботици, а самим тим и Слободној зони Суботица, нагласио да је Град Суботица пример добре праксе функционисања сва три нивоа власти, републичке, покрајинске и локалне.

„Слободна зона ’Суботица’ делује у оквиру Привредне зоне ’Мали Бајмок’, упошљава око 6.500 радника и мотор је привредног развоја нашег града, а истовремено и један од поноса Суботице и нашх драгих Суботичана. Податак да је у претходној пословној години свих 15 слободних зона које делују на подручју Републике Србије остварило промет од преко седам милијарди и 713 милиона евра, а да је Слободна зона Суботица током те 2023. године остварила промет од преко милијарду и 292 милиона евра, најбоље сведочи о њеном раду“, истакао је градоначелник Бакић.

Додао је да у оквиру Слободне зоне ’Суботица’ делује 12 иностраних компанија, реномирани светски произвођачи првенствено из области аутоиндустрије, ветрогенератора, као и производње накита и украсних предмета, и подсетио да је једна од њих и америчка компанија „Аметек“.

„’Аметек’ тренутно упошљава око 550 радника и своје производне активности обавља у закупљеним пословно-производним објектима од око 26.000 квадратних метара.  ’Аметек’ је у Слободној зони Суботица основао јединствени пословни пројекат у виду Бизнис кампуса у којима тренунтно послује 12 пословних јединаца из групације ’Аметек’ са различитим производним програмима. ’Аметек’, иначе, на подручју Слободне зоне поседује у власништву и опремљено грађевинско земљиште од око 2,4 хектара на којем планира своје нове развојне пројекте“, навео је Бакић.

Он се, на крају, захвалио потпредседници Покрајинске владе Сандри Божић на данашњој посети и Слободној зони Суботица пожелео да у нередном периоду остварује још боље резултате.

„Привредно друштво д.о.о. за управљање слободном зоном „Суботица“ је, између осталог, потписало  спразум ’Заједно до успеха’ са скоро 70 субјеката из подручја образовања, јавног сектора, привредних друштава и осталих слободних зона са подручја Републике Србије. Слободној зони Суботица желим, такође, да настави са активностима које су фокусиране на покретање рада Слободне зоне Суботица на подручјима општина Сента и Кањижа, као и на подручју Града Суботице, у складу са интересовањем инвеститора“, закључио је градоначелник Бакић.

Директор Привредног друштва д.о.о. за управљање слободном зоном „Суботица“ Саша Граворац је, поред изражавања захвалности потпредседници Покрајинске владе Сандри Божић на данашњој посети, и градоначелнику Стевану Бакићу, као великом пријатељу Слободне зоне, навео како је током 2023. године у Слободној зони Суботица остварена производња у вредности од  преко 697 милиона евра.

„Посебно важна чињеница јесте да је у 2023. години на подручју Слободне зоне Суботица остварен промет услуга у износу од преко 112 милиона евра. То је важно зато што смо ми у нашим стратешким опредељењима развоја Слободне зоне дефинисали повезивање са локалном привредом. Управо раст услуга показује већи степен укључености локалне привреде у наше пословање. На данашњем састанку представили смо и неке планове за будућност, пре свега оне везане за изградњу производно-складишног простора на простору Слободне зоне“, рекао је, између осталог, Саша Граворац.

Previous ПРОГРАМ  ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ГРАДА 2024