Саопштење поводом Дана људских права – 10. децембар

На дан када је пре више од 70 година потписана Универзална декларација о људским правима и први пут у историји човечанства признато право свих људи на „живот, слободу и сигурност, без икаквих разлика“, обележавамо дан људских права, права која има свака особа, која се стиче рођењем, која су неотуђива и недељива, својствена свим људима, без обзира на држављанство, пребивалиште, пол, националну или етничку припадност, порекло, боју коже, веру, језик или било које друго својство.

Европска конвенција о људским правима је осмишљена да помогне  државама чланицама да обезбеде поштовање основних људских права у свим околностима. Када се ова урођена права поштују, људи могу да живе достојанствено и равноправно, без дискриминације.

Решавање проблема које појединац или одређена група имају у свакодневном животу, представља заштиту људских права.

Током ове године наша канцеларија се посебно, између осталог, посветила следећим областима заштите људских права, а то су заштита права деце и заштита права наших старијих суграђана.

Мишљења смо да заштита људских права почиње заштитом права деце и да је заштита права деце у сфери игара на срећу од изузетног значаја и треба да их заштитимо од негативног утицаја кладионица. Сви друштвени чиниоци у одговорном друштву треба  да учине све, да њихова права у овој сфери буду свеобухватно заштићена. Ове године, заједно са надлежном основном школом, покренули смо поступак поништаја Уверења које потврђује постојање законом одређене удаљености једне кладионице од најближе школе. Овај поступак треба да доведе до престанка рада кладионице која се налази поред школе.  На основу наше иницијативе, поништено је оспорено Уверење и чекамо  одлуку другостепеног органа по изјављеној жалби кладионице.

Значајнију подршку  пружили смо у обезбеђивању  права старијих особа у сфери заштите права потрошача. Масовна појава је да извесни трговци који продају робу ван пословних просторија, свесно циљају пензионере који имају редовна примања и користећи чињеницу да ова популација углавном не познаје правила о одустанку од уговора, по енормно високим ценама продају различите производе. Поред тога што смо старије суграђане упознали са њиховим правима, пружили смо им и правну подршку око остваривања права односно у поступку одустанка од штетног уговора и поврат купопродајне цене коју су платили. Јачање људских права старијих особа је најбољи начин да воде достојанствен и безбедан живот, као равноправни чланови друштва јер нека права су више угрожена  у старости него у неким другим животним добима.

Поштовање људских права доводи до бољег друштвеног развоја, где поштовање, достојанство, право на слободу и сигурност, поред материјалне безбедности представља важан чинилац у добробити човека.

Локални омбудсман

Ерика Тот Салаи

Previous Шеф Делегације Европске уније у Србији, амбасадор Емануел Жиофре, посетио Суботицу