Председник Скупштине града др Балинт Пастор свечано уручио награде „Др Ференц Бодрогвари“

Председник Скупштине града Суботица др Балинт Пастор (Dr. Pásztor Bálint) вечерас је, у Великој већници Градске куће, свечано доделио дипломе и плакете признања „Др Ференц Бодрогвари“. Скупштина града Суботице је на 35. седници, одржаној 4. маја 2023. године, на предлог Комисије за доделу звања и признања, донела одлуку да се за истакнуто дело и запажена остварења у 2022. години признање „Др Ференц Бодрогвари” додели Корнелу Мандићу, уметнику керамике, Мати Абрахаму, дипломираном музичару, и Данијели Станкић, наставници ликовне културе.

Обраћајући се награђенима и присутнима у Великој већници, др Балинт Пастор је рекао да је судбина хтела да филозоф, професор универзитета и писац, истакнута личност нашег града поживи само пуне 44 године, али да је његово дело, створено за ово трагично кратко време, признато не само доделом награде коју је установио његов град, већ од тада та награда носи његово име.

„Сада, када сам и сам ступио у 45. годину живота, мислим да је уједно и привилегија и дужност да својим знањем и способностима стварамо што више. Зато нам његово животно дело треба да послужи као пример. Срећан сам што по трећи пут имам ту част да уручим награде ‘Др Ференц Бодрогвари’. Овај догађај ми увек причињава посебну радост, јер чињеница да се из године у годину стварају нове вредности и врхунски резултати, односно радови, пројекти и дела призната у земљи и у иностранству,  представља један од најјачих подстрека за друштвено ангажовање“, казао је др Балинт Пастор.

Истакао је да нас примери одлучног и марљивог рада талентованих младих људи увек увере да се вреди борити, лобирати за финансијске ресурсе и тражити нове могућности, чак и у овим временима пуним изазова, када, како је рекао, и одржавање, или у бољем случају побољшање услова живота само по себи подразумева много труда и залагања.

„Ми, који то ипак чинимо, знамо: никад није било лако и сваки период има своје потешкоће. Онај ко тврди да се још није уморио од непрестане борбе, да га неуспеси нису обесхрабрили, или да још није схватио да су опште околности под утицајем много виших интереса и потресних догађаја глобалних размера да би се на њих из једне тако мале земље могло утицати, тај очигледно не говори истину…“, сматра др Балинт Пастор

Он је подвукао да данас славимо баш оне који, упркос томе што виде и доживљавају све те ствари које утичу и на њихов живот, ипак раде свој посао: нашли су начин за самоизражавање, и то тако што остварењем својих уметничких идеја и проналажења могуности, радости, утехе, па чак и материјалне сигурности, они доприносе и интелектуалном богатству свог ужег и ширег окружења.

„Данас имамо добар разлог за славље! Јер ту су они који нас уче како се то ради: са вером, љубављу, истрајношћу, самопоуздањем, високим професионалним знањем… А више од тога вам ни не треба! Јер поред стварања трајних вредности, уметничког рада и резултата који настају из свестраности вредне дивљења, то је пример како треба радити“, нагласио је др Балинт Пастор.

Тако, додао је, функционише наш мали свет, наша заједница, живот града, али и ширег света.

„Да свако ради свој посао, оно што воли, оно што зна, у шта се разуме. Да свако остварује свој сан, визију и циљеве које поставља пред собом. А наш посао је да црпећи снагу и из овога наставимо да радимо, да искористимо све могућности за добробит нашег града“, казао је др Балинт Пастор.

А да не постоји немогуће, истакао је, и да се непремостиве препреке могу укротити и претворити у изазове показала нам је Данијела Станкић.

„Да љубав према родном крају и поштовање локалних створених вредности може бити арс поетика, мотив, предмет, садржај и порука уметничких дела, доказује живот и рад Корнела Мандића. Како се таленат, поред креативног стварања може користити у бројним и разноврсним активностима, од образовања младих преко преношења знања до популаризације уметности и струке видимо из свестраности Матеа Абрахама. Честитамо и захваљујемо им што нас обогаћују својим начином живота, радом и делима“, закључио је др Балинт Пастор.

Награда „Др Ференц Бодрогвари“ накнадно ће бити уручена Данијели Станкић. Додели признања присуствовала је и удовица др Ференца Бодрогварија – Ђенђи Варга Бодрогвари. Председник Скупштине града др Балинт Пастор је срдачно и с поштовањем поздравио, казао како му је драго што се одазвала позиву да присуствује додели признања и на крају свечаности јој уручио букет цвећа.

У оквиру свечане доделе признања „Др Ференц Бодрогвари“ ученици Музичке школе Суботица извели су пригодан уметнички програм.

Признање „Др Ференц Бодрогвари“ се додељује истакнутим културним ствараоцима (не старијим од 40 година) у области књижевности, науке, ликовне, музичке, позоришне и филмске уметности који су својим делима и чињењима допринели развоју културног живота Града, или дали допринос на пољу културе у земљи и иностранству, узимајући у обзир запажена остварења у претходној календарској години.

Previous Oдржана трибина на тему безбедности младих у саобраћају