Председник Скупштине града др Балинт Пастор свечано отворио Фестивал „Folk music fest“

27.05.2022.

Председник Скупштине града Суботице др Балинт Пастор (Dr. Pásztor Bálint) вечерас је, на Великој тераси на Палићу, свечено отворио Фестивал фолклорне музике „Folk music fest“ који се, 27. и 28. маја, одржава на Великој тераси. Уз изражавање захвалности Удружењу грађана „Јухасок“ што по осми пут организује „Folk music fest“, др Балинт Пастор је, том приликом, рекао да је овај фестивал први у низу сличних, али и другачијих манифестација које ће се током овог пролећа и предстојећег лета на Палићу одржавати сваког викенда.

„Већ следећег викенда на овом истом месту ће се одржати државно првенство у ултрамаратону, а другог викенда у јуну највећа смотра мађарске народне музике и народног плеса ‘Дуриндо’ и ‘Ђенђешбокрета’. Прошле године смо, враћајући Музичком павиљону основну намену, отворили манифестацију под називом ‘Летњи концерти у Музичком павиљону на Палићу’, која је прерасла у традицију, с обзиром на то да ће се такви концерти ове године одржавати од почетка јула. Предузеће ‘Парк Палић’ д.о.о. је објавило јавни позив који је био отворен до данас, до 15.00 часова, како би се ансамбли, оркестри, музичари и уметници пријавили да одржавају концерте у Музичком павиљону и да тај објекат користимо на начин каква је била и првобитна замисао, пре 110 година. Овакве манифестације доприносе обогаћивању туристичког потенцијала Палића”, нагласио је др Балинт Пастор.

Велика тераса, Музички павиљон, Водоторањ и Женски штранд на Палићу, као и Градска кућа у Суботици, у септембру ове године обележавају 110. годишњицу од изградње и предаје на употребу, навео је др Балинт Пастор, и додао да је у периоду између прошлогодишњег и овогодишњег Фестивала фолклорне музике „Folk music fest“ израђена пројектно-техничка документација за обнову Водоторња и Багојвара („Совине куле”), на Палићу.

„Искористио бих ову прилику да се захвалим и запосленима у Јавном предузећу ‘Палић-Лудаш’ и предузећу ‘Парк Палић’, јер захваљујући њима имамо овако леп амбијент на Палићу. Позивам наше суграђане да нам се придруже на Великој тераси и уживају у музици и уметности током ове дводневне манифестације коју је подржао и Град Суботица“, закључио је др Балинт Пастор.

Присутне на Великој тераси на Палићу поздравио је и пожелео им да уживају у богатом музичком програму и председник Удружења грађана „Јухасок“, Габор Јухас.

Након свечаног отварања манифестације, публици се представио ‘Оркестар Јухас’ са гостима из Мађарске, а потом је наступио ансамбл „Czéczó“, из Аде, који негују фолклорне и музичке обичаје Потисја.

У суботу, 28. маја, од 16.00 часова, на Великој тераси биће организована изложба и радионице народних рукотворина. Концертни програм почиње од 17.00 часова наступом младог тамбурашког оркестра из Бачког Петровог Села. Од 18.00 часова свираће талентовани гудачки оркестри „Kamrás“ из Хоргоша и „Духај“ из Суботице. Од 19.00 часова наступиће оркестар „Pántlika“ из Мађарске, а од 20.00 часова одржаће се концерт чувеног етно-музичког састава „Етнокор“, на чијем репертоару су дела инспирисана српском, хрватском, македонском, румунском и мађарском народном музиком.

У оквиру манифестације биће организоване и музичка радионица и плесна играоница за децу, уз аниматоре из Удружења „Талентум“, као и ревија народних обичаја у извођењу традиционалног фолколорног ансамбла из Купусине.

Поред суботичке локалне амоуправе, Фестивал фолклорне музике „Folk music fest“ подржавају и Мађарски национални културални фонд, Парк Палић д.о.о. и Покрајински секретаријат за националне заједнице у оквиру пројекта за мултикултуралност.

Previous Градоначелник Бакић: Суботица је била важан чинилац система одбране