Председник Скупштине града др Балинт Пастор одржао поздравни говор на отварању Академских дана Европског протестантског отвореног универзитета

23.05.2022.

У име града домаћина Европског протестантског отвореног универзитета, учеснике конференције је поздравио др Балинт Пастор (Dr. Pásztor Bálint), народни посланик, председник Скупштине града Суботице. Он је истакао да је велика част за наш град да је изабран за место одржавања овако важне конференције и то управо у години када се обележава 110. годишњица изградње Градске куће, култног здања Суботице и 120. годишњице једне од најлепших синагога у Европи.

„Ово је веома важна порука за нас, јер је заштита културног наслеђа наше чврсто и јасно опредељење. Градитељска баштина Суботице сведочи о љубави и поштовању наших предака према свом граду и њиховом настојању да га изграде што лепшим и бољим. Нама је понос и дужност да то наслеђе очувамо. Веома нам је драго што ће мултиетничка Суботица, у којој су у службеној употреби чак четири језика, у наредних неколико дана бити место окупљања екуменски оријентисаних интелектуалаца, јер у нашем граду вековима живе заједно хришћани – православци, католици, протестанти, Јевреји и Муслимани.“ – рекао је др Балинт Пастор у свом поздравном обраћању на отварању конференције.

У Суботици се од 23. до 28. маја 2022. године одржава конференција под називом „Заједничка судбина у тешком наслеђу” која је посвећена темама везаним за разноликости Војводине, историји, садашњости и будућности заједничке судбине. Стручњаци и политичари ће говорити о питањима етничког суживота, ефектима и интеракцијама националних, верских, културних и језичких разлика.

Петодневном програму присуствоваће представници цркава из Мађарске, Србије, Словачке, Румуније, Украјине и Западне Европе, руководиоци високошколских установа, универзитетски предавачи, политичари, јавне личности и стручњаци.

Конференцију организује цивилно друштво које су 1969. године основали протестантски мађарски интелектуалци екуменски оријентисани који живе у западној Европи ради остваривања верских, научних и културних циљева за отворено, толерантно проучавање универзалних људских питања и развој спиритуалних вредности протестантизма и екуменског приступа.

Служба за скупштинске послове

Previous У Суботици одржано 91. Првенство Србије у рвању грчко-римским стилом за сениоре