Отворен 31. Палићки филмски фестивал

Вечерас је пред пуном летњом позорницом на Палићу отворен 31. Фестивал европског филма Палић, доделом награде “Александар Лифка” за допринос европској кинематографији – у категорији домаћих стваралаца глумици Аници Доброј и директору фотографије Федону Папамихаелу у категорији иностраних стваралаца, док је редитељу Адемиру Кеновићу додељена регионална “Лифка”.

У име градоначелника Суботице, Стевана Бакића, госте је поздравила чланица Градског већа за образовање и културу, Миланка Костић. Она је, овом прилимом, истакла значај фестивал за Суботицу, који од свог настанка окупља најзначајније представнике српског и европског филма.

“Оно што је још важније, значајно место посвећено је младим и талентованим ствараоцима, како би се истакли и приказали нам будућност филма. Репутација фестивала превазилази све границе, и место је окупљања Суботичана сваког лета, а из године у годину окупља и бројне туристе који у овом периоду године уживају у филму, природним лепотама Палића и знаменитостима града Суботице, те истичу и величају лепоту ових предела земље”.

Државни секретар у Министарству културе Миомир Ђорђевић је напоменуо да Министарство културе континуирано годинама уназад пружа подршку фестивалу. Томе у прилог говори чињеница да је Министарство културе само у периоду 2021. до 2024. опредило 52 милиона динара Фестивалу европског филма Палић“.

Председница Покрајинске владе Маја Гојковић оценила је да се ради о манифестацији која представља празник филмске уметности и која је деценијама уназад међу најважнијим културним догађајима у Србији и региону.

„Фестивал европског филма Палић је место на коме се сусрећу  савремена европска кинематографија и традиција ауторског и уметничког филма и из године у годину добија на квалитету и угледу и изнова доказује зашто је један од званично најузбудљивијих уметничких фестивала у Европи. Захваљујући палићком фестивалу, његовим вредним организаторима и подршци државе на свим нивоима, традиција филма на северу Србије не само да је жива, већ се она дуже од три деценије стално оплемењује“ – нагласила је Маја Гојковић.

Радослав Зеленовић, директор Фестивала европског филма Палић, уручио је награду “Александар Лифка” у категорији домаћих стваралаца глумици Аници Доброј.

“Од самог почетка, награде су саставни део њене глумачке каријере: од Златне арене до Стеријине награде, од Царице Теодоре до награде Зоран Радмиловић и Златне камере, најпризнатије немачке награде. Од Пуле, Монпељеа, Вишија, Минхена, до Палића. Награда “Александар Лифка” коју вечерас додељујемо Аници Доброј сврстава је у ред оних који су оставили дубок траг у нашој кинематографији. Прикључује се Милени Дравић, Бати Живојиновићу, Мири Бањац, Љубиши Самарџићу, Еви Рас, Александру Берчеку, Мири Карановић, Микију Манојловићу, Славку Штимцу, Милени Зупанчић, Радету Шербеџији. Аница Добра у животу, и Аница одлична на филму”, истакао је Зеленовић.

Аница Добра је рекла „Размишљајући о томе како је дошло до тога да ја вечерас уопште стојим на овом месту, и делим са вама ове важне тренутке за мене, помислила сам да то ипак није само због филмова које и ја и ви волимо. Мислим да је и због онога што се дешава пре, онога што стоји испред, а и свега онога што стоји иза једног филма. А то су те неке невидљиве, танане, јако фине нити, које ми глумци мислима преносимо до вас. А ви их, на сву срећу, препознајете.”

Редитељ Адемир Кеновић  се захвалио и поручио – “Хтео бих да се захвалим свим оним људима који омогућавају да се ови филмови, које смо ми радили, праве. Затим, свим пријатељицама и пријатељима, колегиницама и колегама, које су учествовале у стварању тог блага нашег југословенског, и сада регионалног филма. На крају, хтео бих да се захвалим пријатељу Ралету Зеленовићу, који је успео, поред доста изазова, да оствари и реализује овакав фантастичан догађај, са вама свима који га подржавате. Хвала вам”.

Федон Папамихаел је публици открио да има много пријатеља из Србије и да му је изузетно драго због награде.

„Рођен сам у Грчкој, а судбина ме је довела у Америку. Међу многим мојим европским пријатељима, већина су Срби. Веома рано сам се упознао са шљивовицом и Бреговићевом музиком, а снимио сам и један филм у Црној Гори за који је Бреговић радио музику.”

Фестивал европског филма Палић траје до 26.јула, а публика има прилику да погледа 129 филмова у 13 програма.

Previous Одржан радни састанак поводом организације 7. Суботичког полумаратона