Најављена 30. седница Скупштине града Суботице

Председник Скупштине града Суботице др Балинт Пастор (Dr. Pásztor Bálint) најавио је на данашњој прес-конференцији у Медија-центру у Градској кући 30. седницу Скупштине града која ће се одржати у четвртак, 22. децембра. Напомињући да ће се сутра одржати друга седница Скупштине града у овом месецу, др Балинт Пастор је истакао да ће се на њеном дневном реду наћи 15 тачака дневног реда, као и усвајање неколико веома значајних одлука.

„Најбитнијa одлука је, без дилеме, доношење Одлуке о буџету Града Суботице за 2023. годину који износи осам милијарди и 516 милиона динара и у потпуности су расходи покривени приходима. Били смо принуђени, после дуго времена, да повећамо основицу за порезе на имовину. Увек сам се на  овим конференцијама за медије и у свим другим приликама захваљивао грађанима што плаћају порез – што је јако битно да би локална самоуправа могла да функционише, укључујући и јавна предузећа као и јавне установе и како бисмо могли да одржимо ниво услуга разних градских установа и организација – и том приликом говорио да је то повећање прихода резултат дисциплинованости грађана, а не повећање основице пореза. Сад смо дошли у ситуацију да смо били принуђени да повећамо основицу на порез за имовину”, истакао је др Балинт Пастор.

Уз констатацију да то није нешто што је популарно говорити, др Балинт Пастор је казао да „треба да будемо реални“ и да је сигуран да ће грађани „разумети да смо били принуђени да то учинимо“ да би, како је рекао, установе могле да функционишу и да би град могао да функционише, односно да би грађани могли да добијају и у будућности исти квалитет услуга од стране разних установа.

„Трудили смо се  да они грађани који су слабијег имовног статуса осете у мањој мери ово повећање, које је у просеку 9,5 одсто, значи испод нивоа инфлације. Друга страна ове приче је да смо повећали удео предвиђен за инвестиције за око 20 одсто у односу на овогодишњи буџет, а то ће омогућити да се заврше неке велике, капиталне инвестиције, односно оне инвестиције које су започете, а усмерене су на побољшање квалитета живота грађана. Између осталих предвиђено је и 315 милиона динара за изградњу односно санацију путева, биће средстава и за друге инфраструктурне радове тако да је буџет реалан, избалансиран и сигуран сам да ће се остварити у мери у којој се остварио и буџет за ову годину у којој је остварење буџета било изнад 98 одсто”, нагласио је др Балинт Пастор.

Осврћући се на тачку дневног реда везану за доношење Одлуке о усвајању плана развоја града Суботице за период 2023-2032. године, др Балинт Пастор је рекао да је то дугорочни план развоја који обухвата развој железнице, планове за проширење туристичке понуде, модернизацију Опште болнице, завршетак аква-парка, завршетак зграде Народног позоришта, улагање у комуналну област све ради тога да би се створили услови за живот у једном атрактивном и савременом граду који се истовремено поноси својим наслеђем и чува своје вредности.

„Желео бих да истакнем давање сагласности на измену програма пословања доо ‘Парк Палић’. То је битно због тога што овим стварамо услов за распоређивање средстава у висини од 480 милиона динара. Ради се о средствима које смо излобирали у Београду од Владе Србије и ова средства су довољна да би се завршила изградња аква парка на Палићу”, рекао је др Балинт Пастор.

Он је још једном подсетио да је у овој години одржано 14 седница Скупштине града, а са свечаном укупно 15 седница.

„Прошли пут сам већ рекао да смо у овом сазиву за мало мање од две и по године одржали више седница него у прошлом целом мандату који је чак био мало продужен због короне, значи трајао је четири и по године. Наредну седницу планирам да сазовем за 19. јануар да бисмо усвојили као што смо то чинили ове године програме пословања јавних и јавно комуналних предузећа да би могли да распишу јавне набавке и да би могле да извршавају своје задатке односно надлежности“, закључио је др Балинт Пастор.

Тридесета седница Скупштине града Суботице заказана је за 22. децембар 2022. године, у Великој већници Градске куће, са почетком у 9.00 часова.

Previous Одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш”