Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре издвојило 100 милиона динара за суфинансирање пројеката у 11 градова и општина

У Кули је данас одржана свечана церемонија уручења уговора градовима и општинама добитницима средстава у оквиру Програма подршке у примени напредних технолошких решења у области друмског транспорта и саобраћаја за 2023. годину. Препознајући значај примене иновативних технолошких решења у области друмског транспорта и саобраћаја, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре определило је 100 милиона динара за суфинансирање пројеката у 11 јединица локалних самоуправа, међу којима је и Град Суботица, док су других 100 милиона динара обезбедили градови и општине из својих буџета. Представницима градова и општина уговоре је уручио министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић. Свечаности уприличеној поводом уручења уговора, у свечаној сали Скупштине општине Кула, присуствовао је и градоначелник Суботице Стеван Бакић.

Министар Весић је, обраћајући се присутнима, између осталог рекао да се види да постоји интересовање градова и општина за овај програм.

„Намера нам да наредне године определимо још више средстава, а ово је и један од пројеката који смо кандидовали Европској унији. Ми ћемо се трудити у будућности да имамо што више пројеката који помажу локалним самоуправама да направе боље место за живот“, нагласио је Весић.

Уз истицање да је визија председника Александра Вучића да се сваки део Србије равномерно развија, он је казао да су овакви програми и пројекти пут ка томе, да је економска ситуација све боља и да ће ове године бити више страних директних инвестиција, у односу на претходну, када их је, како је рекао, било 4,4 милијарде евра.

Захваљујући средствима које је издвојило Министарство, уз новац који ће уложити саме општине и градови биће постављене и камере за препознавање регистарских таблица, табле за мерење брзине, инсталирана светлосна сигнализација, систем за мерење возила у покрету и друго, како би се осигурала већа безбедност грађана, а пре свега деце.

Након спроведеног конкурса, одобрени су пројекти  који ће унапредити функционисање и допринети унапређењу квалитета живота грађана у 11 градова и општина у Србији, а то су: Кула, Кикинда, Бољевац, Апатин, Сомбор, Владичин Хан, Краљево, Блаце, Власотинце,  Димитровград и Суботица.

У оквиру овог конкурса, Граду Суботици су додељена бесповратна средста  у износу од 15 милиона динара за реализацију пројекта под називом „Увођење система за динамичко мерење тежине возила у покрету за град Суботицу“. С обзиром на то да укупна вредност овог пројекта износи 34.950.720 динара, са ПДВ-ом, Град Суботица је за његову реализацију определио средства у висини од 19.950.720 динара.

Циљ овог пројекта је системско унапређење области друмског транспорта и саобраћаја у граду Суботица кроз примену напредних технолошких решења која треба да омогуће виши степен безбедности и надзора саобраћаја, развој одрживе урбане мобилности, подизање нивоа еколошке прихватљивости саобраћаја, као и повећање квалитета живота свих грађана.

Previous Градоначелник Стеван Бакић предао начелнику ПУ Суботица кључеве возила „фијат добло“