МЗ Ђурђин – Екологија и заштита човекове околине

28.07.2009.

ЕКОЛОГИЈА И ЗАШТИТА ЧОВЕКОВЕ ОКОЛИНЕ Прошле календарске године МЗ Ђурђин је спровела једну закаснелу акцију «Борбе против амброзије». Једино добро, у свему је био добар одазив мештана у уређивању травнатих површина. Акција борбе против амброзије проглашена неуспешном. Према плану рада скупштине МЗ Ђурђин, која је проблем схватила најозбиљније, формирана је комисија за екологију и заштиту човекове околине, чији је носилац Данијела Панић. Амброзија је доспела у Европу из Америке у 19. веку.

Ширећи се незаустављиво по старом континенту стигла је и у нашу земљу, и запосела Војвођанске њиве. У усевима се јавља као коров, а нарочито успева на голом незараслом земљишту, поред путева, јаркова, пруга, насипа и запуштеним баштама. Амброзија има полен који је одговоран за алергијску реакцију код људи. Забрињавајућа је и упозоравајућа чињеница да сваки пети становник Суботице болује од неке врсте алергије. Током године чак 100 дана је период у којем је концентрација аероалергена у ваздуху толика, да изазива алергијске реакције код људи. Алергични можемо постати у сваком животном добу! Семе амброзије задржава клијавост 40 година! 2006 године донета је законска регулатива о обавезном уништавању амброзије, која није заживела у пракси. ЗАХТЕВАЈМО ОД НАДЛЕЖНИХ ДА СЕ ПОНАШАЈУ ЗА ДОБРОБИТ СВИХ НАС!

„Агрозавод“ АД Суботица и Удружење за органску храну „Терра’с“ из Суботице, организују обуку за пољопривредне произвођаче, о пољопривредној производњи по принципима органске производње. У оквиру пројекта предвиђено је покретање интернет презентације, упознавање са општим принципима органске производње, као и специјалистичка обука. Након завршетка обуке биће додељене дипломе и приручници полазницима. Пријаве за БИО ШКОЛУ као и информације примају се на телефон: 556-867. Олга Видаковић, дипломирани инжењер Саветодавна служба АПВ.