Градоначелник Бакић присуствовао обележавању Дана Средње медицинске школе

Суботичка Средња медицинска школа данас је, бројним активностима, обележила Дан школе – 12. мај, и организовала Дан отворених врата за све ученике осмих разреда основних школа и њихове родитеље који су желели да се упознају са радом ове образовно-васпитне установе. Свечаности у овој школи, која је почела са радом средином 1958. године у Суботици и чији је основни задатак био спремање и усавршавање ученика за медицинске сестре здравствених и здравствено социјалних установа и патронажну службу, присуствовао је и градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, обраћујући се присутнима у атријуму те школе, Средњој медицинској школи честитао 66. годишњицу постојања и пожелео пуно успеха у даљем раду.

„Данас сам имао задовољство да са директорком школе и њеним сарадницима обиђем кабинете у Средњој медицинској школи и видим младе и талентоване ученике који је похађају како, заједно са својим професорима, изводе вежбе по кабинетима и како, с обзиром на то да је данас и Дан отворених врата, своје знање презентују гостима из других  школа. Деца која похађају ову школу одабрала су један хуман и јако одговоран позив према коме имам велико поштовање. Разлог тог мог великог поштовања су, пре свега, херојска дела медицинског особља Опште болнице Суботица и Дома здравља Суботица током пандемије Ковида-19, када су не ретко своје животе жртвовали да би спасили животе својих суграђана и помогли им у најтежим могућим ситуацијама. То, поновићу и овом приликом, никада не смемо да заборавимо“, нагласио је Бакић.

Он је ученицима Средње медицинске школе пожелео да успешно заврше смерова за које су се определили и да у будућности остваре све своје снове и жеље, а наставном особљу школе изразио захвалност што ђацима преносе своје стручно знање и што се труде и предузимају све да од њих направе и добре људе.

„Основа свега  је да будете квалитетан човек, а сви остали резултати граде се на тим темељима. Искористићу ову прилику и да наведем неке потезе локалне самоуправе која изузетну пажњу поклања младим људима, нарочито у области образовања. Од 2016. године до данашњег дана са сва три нивова власти, значи републичког, покрајинског и локалног, у адаптацију, реконструкцију, опремање средњих и основних школа уложена је једна милијарда и 90 милиона динара, што је, свакако, податак за дивљење. Што се Средње медицинске школе тиче, локална самоуправа се трудила да помогне, према својим могућностима и приоритетима. Конкретно, обишли смо и овај тавански део школе који је некада био у запуштеном стању, а који је сада, након реконструкције за коју је издвојено пет милиона динара, претворен у једну мултифункционалну учионицу где ће се спроводити разне врсте наставе. Унутрашњост школе скоро је комплетно окречена, постављена је и лед расвета у коју је уложено шест милиона динара, а замењена је и ограда“, навео је градоначелник Бакић.

Додао је да локална самоуправа, поред Средње медицинске школе, води рачуна и о свим другим школама у овом граду.

„У протеклом периоду, када је реч о улагањима у образовно-васпитне установе, највећа улагања имали смо у Хемијско-технолошкој школи. За опремање тренинг-центра у Техничкој школи ’Иван Сарић’ држава је определила средства у висини од 75,6 милиона динара, уредили смо неке ствари и у Музичкој школи, а имамо и уређен објекат Политехничке школе у  Харамбашићевој улици. Наставићемо тим темпом, јер су нам млади приоритет. Млади људи су наше богатство, богатство овога града и трудићемо се да имају оптималне услове за наставу. На крају бих још једном Средњој медицинској школи честитао Дан школе, да и у будућности постижете добре резултате, производи добре и стручне кадрове и да кадрови након завршетка школовања остану у Суботици”, поручио је градоначелник Стеван Бакић.

Директорка Средње медицинске школе Наталија Трбовић Тољагић је казала да се 12. маја, на датум када је 1820. године рођена Флоренс Најтингел – енглеска болничарка и зачетница модерног сестринства која је отворила прву школу за болничарке – обележава дан ове школе.

Она је подсетила да се од 1965. године тај дан обележава као Међународни дан медицинских сестара и додала да се 12. маја 1671. године упокојио владика Василије, у народу добро знан као Свети Василије Острошки Чудотворац, чије исцелитељске моћи, како се верује, трају и дан-данас.

„Тако се кроз године и у овој згради преплићу знање, емпатија, хуманост, вера и мала чуда. Данас смо отворили и наша врата како би сви имали могућност да виде где се образују и васпитавају будући бели мантили. Медицинске сестре, физиотерапеути, козметичари, стоматолошке сестре, гинеколошко-акушерске сестре, где дете постаје човек, спреман да помогне другом“, рекла је, између осталог, Наталија Трбовић Тољагић.

У Средњој медицинској школи у Суботици настава се одвија на српском, мађарском и хрватском језику. Школа је, такође, отворена и за образовање одраслих кроз преквалификацију и специјализацију.

Previous Градоначелник Бакић: Није било геноцида у Сребреници!