Градоначелник Бакић: Од Суботице готово да нема бољег места за промоцију интеркултуралности и међусобног поштовања

Вечерас је, на Тргу републике, свечано отворен 21. Интеретно фестивал. Отварању ове традиционалне међународне манифестације фолклорног стваралаштва претходила је свечана поворка у којој су присутнима, у фестивалском граду Етнополису, представљени учесници Фестивала – музичке, плесне и фолклорне групе из Мађарске, Црне Горе, Словачке, Словеније и Србије. Манифестацију је свечано отворио градоначелник Суботице Стеван Бакић који је, том приликом, рекао да га радује чињеница да ће Суботица током неколико наредних фестивалских дана бити место сусретања и прожимања различитих традиција, култура и обичаја и место дружења бројних учесника из наше и неколико земаља из региона.

„Драго ми је и што ће, поред богатог културног програма, и у оквиру овогодишњег Интеретно фестивала посетиоци и учесници ове манифестације моћи да уживају у бројним пратећим програмима и што ће у Етнополису – граду у центру нашег града, где се спајају традиционално и модерно – моћи да погледају и изложбу старих заната. Чињеница је, такође, да од Суботице, града препознатљивог по прожимању различитих култура, толеранцији и складном суживоту припадника више од двадесет различитих националности, готово да нема бољег места за промоцију интеркултуралности и међусобног поштовања. У нашем граду људи се јако добро разумеју, иако говоре различитим језицима, у нашем граду различитост се чува, негује и доживљава као предност, а не као нешто што нас дели и раздваја“, навео је Бакић.

Нагласио је да му је драго што и ове године на Интеретно фестивалу наступају гости из Мађарске, односно фолклорни ансамбли из Кечкемета и Кишкунхалаша, јер и та чињеница, како је рекао, на неки начин сведочи о великом пријатељству између Србије и Мађарске.

„Искористио бих ову прилику и да подсетим да су – захваљујући политици мира, стабилности и економског напретка за коју се залаже председник Србије Александар Вучић, као и посвећености и отворености Владе Мађарске и премијера Виктора Орбана за билатералну сарадњу – односи две земље најбољи у савременој историји, како у политичкој и економској, тако и у осталим сферама живота, и да је, како је изјавио председник Вучић, наша земља трајно и искрено опредељена да унапређује односе са Мађарском“, подвукао је градоначелник Бакић.

Уз истицање да ће суботичка локална самоуправа и убудуће подржавати ову за град Суботицу значајну манифестацију, он је изразио задовољство што је Мађарски културни центар „Непкер” – и у овим за цео свет веома тешким и изазовним временима – предузео све да организује што је могуће квалитетнији и садржајнији Интеретно фестивал.

„Поштовани гости, учесници Интеретно фестивала, верујем да ћете током предстојећих фестивалских дана бити у прилици да се упознате са специфичностима мултиетничке Суботице. Верујем, такође, да ћете се у нашој средини осећати пријатно, да ћете упознати наш град, стећи нова пријатељства и разменити искуства, и да ћете из наше лепе Суботице у државе и средине из којих долазите са собом понети добре утиске. У нади да ћемо се видети и следеће године, на двадесет и другом Интеретно фестивалу, желим вам успешан наступ на Фестивалу, угодан боравак у нашем граду и свако добро“,  закључио је градоначелник Стеван Бакић.

Присутнима у Етнополису обратила се и председница  Мађарског културног центра „Непкер“ Марта Такач која је захваљујући се Суботичанима и гостима подвукла да заправо они чине Интеретно фестивал.

„Сви квалитети које имамо током године се кулминишу у Интеретно фестивал, који је подржан плановима, марљивим радом и истрајношћу. Али све то вреди, јер је ово место где се сусрећу пријатељи, где се ужива са гостима  из наше земље и окружења који су нам донели лепоту у град. Уживајте у Интеретно фестивалу и дођите нам и наредне године“, рекла је Марта Такач.

Овогодишњи Интеретно фестивал, који се одржава под покровитељством Унеска, траје до суботе, 27. августа 2022. године.

Previous Најављен програм обележавања Дана града