Mеђуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица

Међуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица, основан је 01.05.1980. године Одлуком о оснивању Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица од стране три општине: Сенте, Сомбора и Суботице, као установа културе надлежна за делатност заштите непокретних културних добара, културно-историјских локација, зграда и сличних туристичких споменика у складу са законом. Установа је од посебног значаја за очување, унапређење и развој културне посебности и очување националног идентитета мађарске, хрватске и буњевачке националне мањине.

Од свог оснивања  ова установа културе обавља заштиту непокретних културних добара на територији која је одређена актом о оснивању, а од 1995. године Решењем  Министарства културе Републике Србије овом Заводу се утврђује нова територијална надлежност која обухвата град Суботицу и осам општина и то: Бачку Тополу, Мали Иђош, Кањижу, Сенту, Аду, Кикинду, Нови Кнежевац и Чоку.

Међуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица је установа која спроводи очување непокретног културног наслеђа на територији 9 општина у својој редовној и програмској делатности утврђује услове за конзервацију, рестаурацију, реконструкцију и презентацију непокретних културних добара.

Трг слободе 1/3, Суботица

heritage-su.org.rs