Zavičajna galerija “dr Vinko Perčić”

Galerija „dr Vinko Perčić“ je ustanova galerijskog tipa, osnovana u svrhu promovisanja i čuvanja pokretne i nepokretne imovine poklonjene gradu Subotici od strane Vinka Perčića.

Izbor od šezdeset sedam imena i 130 ostvarenja iz legata Galerije čine slike i umetnici iz razdoblja do 1914. (Stipan Kopilović, Jelena Čović, Bela Farkaš, Angela Mačković, Šandor Olah). Period između 1914. -1945. obuhvata imena (Arpad G. Balaž, Andraš Hanđe, Laslo Silađi, Jene Lenkei, Geza Hodi, Ištvan Nađ). Značajna su još imena tridesetih godina, kursa likovnog crtanja: (Imre Vinkler, Gustav Matković, Farago Endre, Almaši Gabor, Ivan Tikvicki, Marko Vuković).

Veliki ljubitelj umetnosti i kolekcionar svoju kompleksnu zbirku je poklonio gradu Zagrebu (Klovićevi dvori – Zbirka dr. Vinko Perčić), koju čine četiri sistematizovane grupe. Na prvom mestu je Zbirka umetnika s prostora bivše Jugoslavije s kraja 19 veka do danas. Drugi deo čine teme portreta dr. Vinka Perčića, treći deo je zbirka mađarskih umetnika s polovine 19 veka do 1941. godine i na kraju, kolekcija umetničkih dela evropskih slikara od 16 – 20 veka.

Maksima Gorkog 22, Subotica

galerijapercic.com

Subotica - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER