Суботица и Палић су, од 25. до 29. августа, домаћини четвртог по реду међународног образовног семинара за наставнике, архивисте, библиотекаре и музејске раднике о Холокаусту и људским правима ,,Учимо од прошлости – делујемо за будућност”. Семинар о Холокусту и људским правима, који се бави савременим приступима едукацији и меморијализацији Холокауста и Другог светског рата, као и улогом културе сећања у јачању основних демократских вредности у друштву, вечерас је свечано отворен у просторијама „Мале гостионе“, на Палићу. Отварању ове манифестације, коју организују Тераформинг из Новог Сада и Олга Ленгел институт за студије Холокауста из Њујорка (ТОЛИ), присуствовао је и помоћник градоначелника Суботице, Срђан Самарџић..
Обраћајући се присутнима у име Града Суботице, градоначелника Стевана Бакића и своје име, Самарџић је, између осталог, истакао како Град Суботица негује културу сећања на страдале суграђане Јевреје и да је на нама и будућим генерацијама да памтимо, чувамо сећање на жртве и клањамо се сенима страдалих суботичких Јевреја, али и сенима свих оних који су страдали само зато што су били друге нације и друге вере и што су стали у одбрану свог националног поноса и права на постојање.
„Суботичка локална самоуправа ће и убудуће бити партнер Јеврејској општини у њеним настојањима да од заборава отргне чињеницу да је у нашем граду постојала и да и даље живи и ствара јеврејска заједница која је, иако малобројна, оставила неизбрисив траг у изградњи, напретку и модернизацији Суботице“, поручио је Срђан Самарџић.
У оквиру отварања ове манифестације организаторима, учесницима и гостима обратило се више говорника међу којима је је био и председник Јеврејске општине Суботица, Робер Сабадош, као и један од предавача на семинару, Сандра Росенфелд из Израела, која има дугогодишње искуство као педагог и креатор наставних материјала и курсева у Е-Learning одељењу Међународне школе за студије Холокауста у Јад Вашему.
Поред Сандре Росенфелд, међу предавачима су и други еминентни међународни и стручњаци из Србије. Део програма се одвија на енглеском језику, али обезбеђен је симултани превод.