Flat Preloader Icon

Буњевци обележили национални празник – „Дан Дужијанце“

Пригодним програмом на суботичком централном градском тргу, вечерас је свечано обележен један од четири национална празника буњевачке националне мањине – „Дан Дужијанце“. На бини која је представљала импровизовани салаш, овогодишњи бандаш и бандашица, Александар Нађ и Дуња Такач, предали су хлеб од новог жита председници Националног савета буњевачке националне мањине (НСБНМ) др Сузани Кујунџић Остојић која је, потом, хлеб од новог жита предала помоћнику градоначелника Суботице Срђану Самарџићу, у знак захвалности за све што Град Суботица чини за Буњевце.|

Председница НСБНМ др Сузана Кујунџић Остојић је, обраћајући се присутнима на Тргу слободе, казала да има оних који кажу да су Буњевци бројчано мали, да су због тога крхки и слаби и да је то, можда, све и истина, али да и један, кроз историју познат песник каже: „Бој не бије свијетло оружје, већ бој бије срце у јунака“.

„Па, тако и ми Буњевци и Буњевке, имамо велико срце за наш народ. За нашу браћу и сестре Србе, за све националне мањине, за нашу браћу и сестре Буњевце који кажу да су Хрвати. Сви заједно чинимо шаренило наше Републике Србије. Трудимо се да будемо сваким даном све бољи и све јачи. Пуног срца поздрављам све наше Буњевце из Мађарске који се још увек труде да опстану и на том простору. На крају, поздравићу још неколико драгих и важних људи који вечерас нису са нама. Да би све изгледало овако како изгледа помогао нам је Организациони одбор у коме нас има доста, али са nама нису Антуш Ромић, Мирко Бабичковић и наш градоначелник Стеван Бакић. За сву тројицу једна изрека која каже: ’Догодине сви заједно на ’Дужијанцу’“, рекла је Сузана Кујунџић Остојић.

Обраћајући се присутнима у име Града Суботице, градоначелника Стевана Бакића и своје име, Срђан Самарџић је, честитајући буњевачкој националној мањини један од четири  национална празника – „Дан Дужијанце“, рекао да је „Дужијанца“ – велика светковина на крају жетве – један је од старих обичаја који су Буњевци донели са собом када су се пре четири века доселили на ове просторе.

„Том обичају, свом пореклу, језику и култури, чињеница је, верни су и данас. То само показује карактер ових честитих, поштених и марљивих људи и њихову чврсту вољу која вековима не посустаје у очувању како оног што их дефинише, тако и оног што је њима најважније“, казао је Самарџић.

Нагласио је да су периоди у којима Буњевци нису били у могућности да свест о својој посебности јавно изражавају сада далеко иза нас и да Буњевци данас уживају свако право у свом граду Суботици, у Аутономној Покрајини Војводини и Републици Србији.

„Почетком маја 2021. на предлог градоначелника Стевана Бакића, на територији града Суботице уведен је буњевачки језик, као службени. Сви званични документи града преводе се свакодневно на буњевачки језик и он се полако враћа тамо где је својевремено и био – у све сфере живота у нашем граду“, рекао је Самарџић.

Подвукао је да је, када је  реч о мањинским правима, у нашој земљи националним мањинама обезбеђен највиши могући ниво права у култури, информисању, службеној употреби матерњег језика и свим другим сегментима друштвеног живота“, нагласио је Самарџић.

Суботичка локална самоуправа, подсетио је, путем конкурса подржава све манифестације које, у циљу очувања идентитета, организује буњевачка национална мањина, али и тим, и сличним поводом уприличене манифестације свих других националних заједница које живе у нашем граду.

„И тако ће бити и убудуће, јер у Суботици – која је заједничка кућа свих који у њој живе – и не може да буде другачије. Суботица је мултиетничка средина са популацијом коју чине представници више од двадесет различитих националности и град свих њених становника, а међу њима и Буњеваца који су кроз историју дали допринос изградњи, напретку и модернизацији овог града“, закључио је Срђан Самарџић.

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице, Роберт Отот, казао је, између осталог, да се Покрајинска влада увек трудила да националним саветима и националним мањинама пружи подршку, и саветодавну, и финансијску.

„Искрено се надам да ће се у будућности створити услови да се за културу још више издваја, као и да ће се мозаик различитих националних култура овог подручја и њиховог стваралаштва моћи приказати у још раскошнијем колориту. Та војвођанска шароликост је наш понос, наше благо, а очување те шароликости и разноликости оличене у националним посебностима, обичајима и културама један је од приоритета Покрајинске владе“, истакао је Отот.

Централна свечаност поводом обележавања буњевачког националног празника „Дан Дужијанце”, којој је претходио низ културних манифестација, почела је у понедељак 12. августа, изложбом најлепшег хлеба и изложбом археолошких предмета „Од њиве до крува“ – Војвођански музеј Нови Сад, у вестибилу Градске куће.

Прослава је настављена вечерас, Мисом захвалницом у Цркви Узвишења Светог Крижа, свечаним дефилеом учесника, полагањем цвећа на бисту Блашка Рајића и пригодним програмом који је завршен Бандашициним колом, на централном градском тргу.

Обележавању „Дана Дужијанце“ присуствоали су и државни секретар у Министарству информисања и телекомуникација, Дејан Парчетић, самостални саветник из Сектора за националне мањине Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Љиљана Бекчић, начелник Севернобачког управног округа Бојан Шоралов, представници Српског културног центра, Универзитета „Едуконс“ из Новог Сада, Музеја Војводине и мађарског,  пољског, русинског и украјинског националног савета.

Организатор манифестације били у Национални савет буњевачке националне мањине и Установа културе„Центар за културу Буњеваца“. 

Previous Одржана централна свечаност „Дужијанце 2024“

Суботица - Subatica - Szabadka - Subotica © 2024. subotica.ls.gov.rs Powered by DIGITALHOUSEPOWER