Поводом обележавања 175. годишњице оснивања Војводства Србије и Тамишког Баната, кроз сећање на адвоката Јована Димитријевића који је те 1849. године неколико месеци био градоначелник Суботице – као први Србин који је обављао ту функцију у овом граду – данас је одржан помен на православном гробљу у Дудовој шуми. Помен, одржан на дан историјске Мајске скупштине – која се одржала 15. маја 1848. године у Сремским Карловцима – на којој су свој глас за доношење одлуке о оснивању Српске Војводине тада дали и млади правници Јован Димитријевић и Светозар Милутиновић, као представници српског народа Суботице, служило је свештенство Српске православне црквене општине суботичке. Почаст Јовану Димитријевићу је, полагањем венца на његово гробно место, одао и градоначелник Суботице Стеван Бакић.
Градоначелник Бакић је, тим поводом, изјавио како се данас сећамо оног који је, након тешке борбе српског народа на овим просторима за одбрану своје вере, идентитета и слободе – добио прилику да, у августу 1849. године постане први Србин који је обављао дужност градоначелника Суботице.
„Политичке околности су одредиле да његова служба траје тек неколико месеци, али симболички значај његовог именовања био је веома значајан за све будуће знамените градске делатнике, које је српски народ изнедрио у нашем граду“, истакао је Бакић.
Навео је да је након одласка са места градоначелника Јован Димитријевић наставио да се бори за права, културно уздизање и напредак суботичких Срба, па је постао један од оснивача и први председник Српске читаонице 1862. године.
„Његова супруга Милица, која такође овде почива, била је преко двадесет година председница Добротворне задруге Српкиња, основане 1875. године. Свој допринос породица Димитријевић дала је и кроз Јовановог оца, свештеника Илију, који је био први парох цркве Светог Димитрија у Александрову; затим Јовановог сина Богдана, који је био члан Скупштине града, финансијски стручњак и потпредседник Црквене општине. Њихова породична кућа, изграђена 1881. године, и данас је једна од најлепших палата суботичког Корзоа“, казао је Бакић.
Додао је да се данас не одаје почаст само једном човеку који је служио Суботици кратко време као градоначелник.
„Ми вреднујемо његов лични и породични допринос српском идентитету и култури у нашем граду, јер без њих Суботица не би била оно што јесте – место сусрета и слободног развоја различитих националних култура“, нагласио је Бакић.
Он је подсетио да је Српска читаоница, чијем оснивању и устројству је толики допринос дао Јован Димитријевић, страшно пострадала током Другог светског рата, када је окупатор уништио највећи део књижевног фонда, али да је и након тога истрајала у свом раду, да би била присилно угашена тек 1959. године.
„Срамни заборав је од тада углавном прекривао њен рад и име њеног првог председника и првог Србина градоначелника Суботице, коме никада није одата заслужна почаст од званичног града. На знаменити дан Мајске скупштине у којој је учествовао, исправљамо ту огромну неправду. Званично полажемо венце на гроб који је, до пре неколико месеци, био у веома лошем стању. На предлог удружења ’Арсеније Чарнојевић’, уз сарадњу Српске православне црквене општине, споменик је обновило наше Јавно комунално предузеће „Погребно и Јавно комунално предузеће ’Чистоћа и зеленило’“, истакао је градоначелник Бакић.
Тиме Град Суботица, подвукао је, изражава своје поштовање почившем градоначелнику Димитријевићу и намеру да изађе у сусрет свима који желе да се места где почивају знаменити Суботичани сачувају и постану „колевке нових снага“ за будућност нашег града.
„За његово боље сутра, које зна коме да буде захвално за све добро и племенито што је урађено јуче, пре пет или 175 година. Нека је вечна слава Јовану, Илији, Милици и Богдану Димитријевићу“, рекао је градоначелник Суботице Стеван Бакић.
Почаст Јовану Димитријевићу је, полагањем венца на његово гробно место, одао и председник Управног одбора Удружења Срба Суботице „Арсеније Чарнојевић“, Слободан Милошев.