МЗ Љутово – Маске сватови у Љутову

23.02.2015.

Дана 17.02.2015. у Љутову се одржала тарадиционална манифестација Покладни обичај Маска Сватови.

То је обичај који се задржао од давнина у нашем насељу који се одржава трећег дана Поклада у уторак прија Чисте сриде, где се учесници маскирају мушко у женско и обрнуто. Они тако формирају групу која представља свадбу и као такви обилазе насеље посећујуће домаћине где је капија отворена позивајићи их на венчање које се одржава у предвечерњим сатима у Дому културе. После венчања се одржава игранка која је последња пред велику Коризму где се одржава ускршни пост, када више нема весеља и масовног окупљања ради забаве.

преузми документ